Bir başkanın tılsımı... PDF Yazdır e-Posta

 

Sizi bilmem ama, Cumhuriyet yürüyüşlerinin baskın ve hâkim olduğu ve Atatürk’ün manevi mirasına duyulan ilgi ve alakanın tavan yaptığı bugünlerde “idam” üzerine konuşulması bana hiç de sıradan gelmiyor. İdamı konuşmanın getireceği fayda ve zararları millet olarak iyi tahlil etmeliyiz. Nitekim hukukçuların ortak görüşü idam geri gelse bile infazın geriye dönük olarak işletilemeyeceği yönündedir. Yani Öcalan için değilse; “İdam kim için, ne için?”

Halkın Cumhuriyet ve O’na can veren Ata’sı için ayaklandığı bugünlerde idamı konuşmanın kime, ne zarar getireceği ve kime, ne fayda sağlayacağı açıktır. Bana göre idamı konuşmak; örgütlü toplumun önünü kesmek, olası toplumsal tepkileri önlemek, korku salmak ve direnci kırmak adına bir çeşit sopa göstermektir. Dün asılan genç fidanlara ağlayan ve bugün durup dururken idamı konuşmaya başlayan Başbakan, yeni Erdal Eren’lere sebep olmayacağına acaba nasıl bu kadar emin olabiliyor? İdamın geldiği de geleceği de yok! Biz idamı konuşurken yine pazarlıklar/müzakereler yapıldı. Bugün yarın, istenilenler, söz verilenler netleşir. Nasıl olsa duyarız.

Aklıma Kaşif Kozinoğlu’nun Mustafa Balbay’a yazdığı mektup geldi. Kozinoğlu mektubunu, “Arkadaşlar; bu devlet öyle bir devlettir ki, bugün madalya verir, yarın sizi asar!” diyerek bitirmişti. İster misiniz, Öcalan için bunun tam tersi olsun. Bir de bakmışsınız; “Asılacak diye beklediğimiz Sayın Apo’ya üstün hizmet (!) madalyası verilmiş.” Olur mu, olur!

Geçtiğimiz hafta sonu CHP İzmir’in birlik, beraberlik ve dayanışma yemeğindeydim. Çoğu yemeğin adında olan bu birlik, beraberlik ve dayanışma; bu yemeğin adında olduğu kadar ruhunda da vardı. Bu ruhu oradakilere katan en önemli şey ise bana göre yemeğin amacına uygun olarak yapılan anlamlı davetti. Yani daha önceki yemekler gibi asıl amaç borçları kapatmak, borçlardan kurtulmak değildi.

Bu yemeğin il örgütüne maddi açıdan kazanç sağlayacağı açıktır. Fakat parti borcunun gazetelerde çarşaf çarşaf haber olması ve salt olarak bu amaç ile yemek düzenlenmesi o yemeğin dayanışma ayağını değil belki ama birlik ve beraberlik ayağını temelden sakatlar. Bu açıdan bu yemeği yakın tarihte yapılan diğer yemeklerden ayıran en büyük özelliğin yemeğe çağrıdaki anlam olduğunu düşünüyorum.

CHP İzmir il örgütünün ayakları yere basan çalışkan başkanı Ali Engin Erdal İnönü’yü anarak başladığı konuşmasını Bülent Ecevit’le devam ettirip Osman Özgüven’le bitirdi. Heyecanı sesine yansıyan Engin, ne yaptığının farkında olduğunu gösteren cümleler kuruyor ve örgütü heyecanlandırıyordu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “adalet” istemekten yorulmuş fakat belli ki vazgeçmeye hiç niyeti yoktu. “Bizi itibarsızlaştıramayacaksınız!” diyen Kocaoğlu, kendine ve çalışma arkadaşlarına olan güvenini bir kez daha yineledi.

Yemeğin en çok alkışlanan ve tüm salonu ayağa kaldıran ismi kuşkusuz Dikili’nin medar-ı iftiharı Osman Özgüven olmuştu. Osman Özgüven ile ilgili çok şey yazıldı, çizildi. Salt çoğunluk Osman Özgüven’in büyük bir haksızlığa uğradığında hem fikir... Hatta Cumartesi günleri düzenli olarak Osman Özgüven için destek mitingleri yapılması planlanıyor. “Osman Özgüven onu yaptı, bunu yaptı” ben bunlara hiç girmeyeceğim. Benim kişisel fikrim bir an önce “Osman Özgüven’den sonra kim başkan olsun?” fikirsizliği bir kenara bırakılıp Dikili’de ki tüm meclis üyelerinin istifa etmesiyle birlikte tepkinin belki de en büyüğünü gerçekleştirip Türkiye’nin hatta dünya kamuoyunun dikkati bu olaya çekilmelidir. Osman Özgüven’in bedeni ölmemiş ama ruhu ölmek üzeredir. Bugün Osman başkanın başına gelenler yarın sizin başınıza da gelebilir. Unutmayın, “Hayatın bazı püf noktaları vardır. Eğer bunlara dikkat etmezseniz; ömrünüzün geri kalanını, 'tüh!' noktalarında geçirirsiniz!”

 

Mustafa Ali Fırtına

 

(20.11.2012 tarihinde www.egedesonsoz.com haber sitesinde ve Yerel Güç Gazetesi'nin 21.11.2012 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA