Aday Zengini Ödemiş PDF Yazdır e-Posta

         

   Yerel medyanın gerek yazılı gerekse görsel örneklerinin varlığından dolayı ne denli mutlu olduğumu ve güzel Ödemişimize kazandırdıkları birçok güzelliği her fırsatta dile getirmişimdir. Seçim zamanları daha bir güzel olur ve daha bir önem kazanır haberler… İlçemizin tek televizyon kanalı olmasına rağmen sadece seçim kaptı kaçtısını hesap etmeyerek yıllarca var olduğu gibi uzun yıllar var olmaya aday olan Ödemiş Radyo ve Televizyonumuzun seçim zamanlarında halk ve adaylar arasında oluşturmuş olduğu manevi köprünün güzelliğini anlatacak kelimeler bulamıyorum.


           İlçemizde basımı ve yayını gerçekleştirilen gazetelerimizde hemen hemen her gün seçimle ilgili çalışmalarını yakından takip ettiğimiz adayları ekranlarda görmenin ayrıcalığı ise hemen hemen herkesçe bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde ÖRT ekranlarında Ödemiş Belediye Başkanlığı yarışına katılacak olan adayların tanıtımı ve kısaca projelerinin halka aktarılması amacı ile güzel ve oldukça etkili bir program gerçekleştirildi. Programın baştan yayınlanan bir kısmını kaçırsam da sonuna kadar dikkatlice izleme gayretini gösterdim. Bir yandan programı izlerken bir yandan da geçtiğimiz yerel seçimlerde aynı ekranlardan izlediğimiz ve mevcut başkan Mahmut BADEM dışında tüm partilerin adaylarının bugünkü adaylardan değişik kişilerin oluşturduğu o programla ilgili hafızamı zorladım. İlk başta aklıma gelen AKP dışında tüm partilerin aday değişikliğine gitmiş olmasıydı. Tüm siyasi partiler için bu oldukça yerinde alınmış bir karardı diye düşünüyorum. Zira bugüne kadar halk hep yenilikçi anlayışı ve çizgisini hiç değiştirmemişti. Bir başka anlamda halka göre, yola devam edilebilmesi için marjinal projeler ve halk merkezli yatırımlar oluşturulması gerekti. Bu açıdan baktığımızda seçimi kaybetmiş bir adayla bu yenilgi onun kişisel yeniden seçime gidilmesi uğranılması muhtemel bir yenilgiden öteye geçemezdi. Program karşılaştırmasında ikinci gözüme çarpan ise Sn. Badem’in geçtiğimiz yerel seçimler öncesinde iktidarın gücüne has söylemlerinin önüne geçirdiği Mahmut Badem markasıydı. Geçtiğimiz yerel seçimler öncesinde iktidarın gücünü her fırsatta dile getiren mevcut başkan Mahmut Badem şimdi ise ne iktidardan ne de hükümetten o kadar sık bahsetmeyip Mahmut Badem adını ön plana çıkarmakta olduğunu görüyorum. Yiğidi öldür hakkını da yeme demişler. Mahmut bey yatmadı illa ki çalıştı, çabaladı. Güzel şeyler de ortaya çıkardı. Bugün Ödemiş Belediye Başkanlığı için yarışan tüm siyasi parti adaylarının hedefinde tek bir isim var, o da Mahmut Badem… Ve ekrandan bizlere yansıdığı kadarıyla da bu durum Mahmut Beyin canını bir hayli sıkıyor gibi… Ama sıkmamalı… İşte şimdi artık faaliyet muhakemesinin yapılacağı en zor dönem başlıyor. Şimdi sandık soracak; “Eyyy! Mahmut BADEM, 5 yılda Ödemiş için ne yaptın?” İyi yaptınsa sandıktan sen çıkarsın. Eğer iyi yapmadınsa işte o zaman batarsın.


           Geçtiğimiz yerel seçimlerde AKP nin iyi esen rüzgarıyla ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın amansız çıkışıyla bu yarışı kazanan Mahmut BADEM için bu kez rüzgar ters yönden esiyor. Mahmut BADEM dünya iyisi bile olsa başkasının gemilerinin ve pırlantalarının hesabını vermek zorunda kalacak diye düşünüyorum. Hayır demeyin çünkü ÖRT’ de yayınlanan program içerisinde yer alan alt yazılara baktığımızda gemilerin kokusunun buralara kadar geldiğini görüyoruz. Öyle ki alt yazılarda “gemili gençlik ve gemisiz gençlik” olarak yapılan vurgular bu yarışın kıran kırana geçeceğini müjdeler gibiydi. Sayın Mahmut BADEM’i bilen biliyor. Bende iyi biliyorum. Kendisini sever, sayarımda… Ödemiş Belediye Başkanlığı makamına oturduğunda yazmıştım. Ve demiştim ki bu zafer; Mahmut BADEM’ in değil Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferidir. Bu kez eğer Mahmut BADEM bu seçimi kaybederse bu kayıp Mahmut BADEM’in değil Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybıdır diye düşüncemi de belirtmek istiyorum. Ha ola ki kazanırsa o vakit bu zafer anasının ak sütü gibi ona helaldir diye düşünüyorum. Ama adayları da hesaba kattığımızda işi epeyce zor görünüyor.


           Ödemiş hakikaten bu yerel seçimde birbirinden güzel adaylarla seçime gidiyor. Hele sağ, sağ seçmenin işi hakikaten zor. Çünkü sağ partilerin adayları öyle kenara atılacak adaylar da değil. Programdaki katılım fazlalığı ve oturma düzeninden dolayı yüzü en az görünen adayımızla başlasam sanırım kimse yadırgamaz.


Milliyetçi Hareket Partisi Ödemiş Belediye Başkan Adayı Mehmet DUMANLI : Benim kişisel kanaatimdir ki Mehmet DUMANLI; Milliyetçi Hareket Partisinin Ödemiş Belediye Başkanlığına adaylık hususunda bugüne kadar çıkarttığı en yerinde insanlardan birisidir. Adab-ı Muaşeret bilen, yıllarca esnaflık yapmış, vatandaşla nasıl konuşulur, vatandaş nasıl memnun edilir bu yönde oldukça bilgi ve birikime sahip Mehmet DUMANLI’ yı tanırım. İyi tanırım dersem haksızlık etmiş olurum zira eminim ki kendisinin benim bile göremediğim daha güzel yönleri de vardır. Programı izleyenler ile bilgi alışverişinde bulunduğumda kendisini takdir eden bir çok insan vardı. Ben konuşmalarına ve söylemlerine daha öncede tanık olduğum için doğrusu hiç şaşırmadım. Aksine şunu söylemeliyim ki siz Mehmet DUMANLI’ yı birde meydanlarda görmelisiniz. Aynı zamanda Ödemiş’in üye sayısı en fazla esnaf odası olan Bilumum Gıda Maddeleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi de olan Mehmet DUMANLI bu seçim atmosferinde Ödemiş’e renk katacak adaylardan bir tanesi diye düşünüyorum.


Demokrat Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Asil SÖNMEZOĞLU : Programın ertesi günü hemen Asil SÖNMEZOĞLU’ nu aradım. Hakikaten başarılı geçen konuşma ve sunumundan dolayı kendisini tebrik ettim. Programa gelirken yanında Cips, paket süt ve benzeri ürünler getirerek ilçemizde üretimi gerçekleşen bu ürünlerin ilçemizde işlenememesinden dolayı duyduğu sıkıntıyı dile getiren Asil SÖNMEZOĞLU’ nun sunumu son derece mükemmeldi. Mahmut Badem dışında tüm adaylara gösterdiği sevecen yaklaşımının da gözlerden kaçacak yanı yoktu. Asil SÖNMEZOĞLU’ nun bu harareti geçtiğimiz seçimlerde adaylığı kaptırdığı Mahmut BADEM’ in de dikkatini çekti. Zaman zaman sert bakan Mahmut BADEM, kızgınlık ve hoşgörü arasında gidip gidip geldi. Bu bir tanıtım ve proje aktarımına yönelik televizyon programıdır diye zaman zaman araya girerek programı idare etmekte zorlanan Eray KILCI’ nın olası bir tartışma programında durumu pek zapt edemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü tanıtım programında bile bu denli had safhada yaşanan atraksiyonun gerçekleşmesi muhtemel bir tartışma programında varacağı yeri açıkçası ben pek kestiremiyorum. Asil SÖNMEZOĞLU mevcut başkan Mahmut BADEM’ e yönelik “bir çok hususta önümüzdeki günlerde, önümüzdeki günlerde deyip duruyorsunuz. Beş yılda ne yaptınız?” sorusu ile başlayan eleştiri okları program boyunca devam etti. Açıkçası Demokrat Partinin Ödemiş Belediye Başkanı Asil SÖNMEZOĞLU beklediğimden de yaman çıktı.


Cumhuriyet Halk Partisi Ödemiş Belediye Başkan Adayı Bekir KESKİN : Mevcut başkan BADEM’ den görevi devralarak Ödemişi özlediği yönetim modeline kavuşturacaklarını belirten Bekir KESKİN’ in eleştiri oklarında ise daha ziyade AKP hükümeti vardı. Bugüne kadar Ödemiş Belediyesine hizmet etmiş emeği geçmiş tüm Belediye Başkanlarına yapıldığı gibi Sayın Mahmut BADEM’ in de resmini eski başkanlarımız köşesine asarak kendisine yaptıkları için teşekkür edip var gücüyle Ödemişe ve Ödemişliye hizmet edeceğini vurgulayan Bekir KESKİN’ in coşkusu ise görülmeye değerdi. Özellikle işsiz gençliğin ve onların çaresiz ailelerinin umudu olan Bekir KESKİN tüm adaylar gibi bazı projelerinden bahsetti. Tüm Türkiye’ce bilinen ve sık ziyaret edilen bir internet sitesi olan MYNET tarafından ve bir çok değişik gazete ve kurumca yapılan anketler sonucunda Ödemiş Belediye Başkanlığını büyük farkla kazandığı gözlenen Bekir KESKİN’ in alçak gönüllü tavırları ve bakışlarının altında yatan “çok şey biliyorum ama burası yeri değil, meydanlarda anlatacağım” iması ise benim tespitlerime takılan gizli ifadeler arasındaydı. Ödemişi özlenen Sosyal Demokrat Belediyeciliğe kavuşturacaklarını ve üreten Ödemiş olma yolunda canla başla çalışacaklarını ifade eden Bekir KESKİN’ in halka olan güveninin tam olduğu gözlemlerim arasındaydı.
Adalet ve Kalkınma Partisi Ödemiş Belediye Başkan Adayı Mahmut BADEM : Mahmut BADEM’ i anlatmaya gerek yok. Herkes biliyor. Kendisi de böyle konuşarak başladı kendisi için ayrılan süreye… Ülke içerisinde yaşanan krizleri kendiside kabul eden BADEM var olan ekonomik krizlerden tüm dünyanın nasiplendiğini bu anlamda sadece Türkiye’ye özel bir ekonomik kriz olmadığını ifade ederek kendi partisinin oluşturduğu hükümeti savunmaya geçti. Geçen yerel seçimler öncesi ekranlarda sergilediği performans ve bu seçim öncesi sergilediği performans arasında dağlar kadar fark vardı. Daha çok sessiz kalıp kendisine yöneltilen sorulara cevap vererek tartışma ortamına girmemeye özen gösteren Mahmut BADEM açıkçası beni çok şaşırttı.


Saadet Partisi Ödemiş Belediye Başkanı Adayı Hüseyin AYTEKİN: Kendisini tanımamakla beraber izlediğim kadarıyla gayet mütevazi ve alçakgönüllü bir insan… Konuşmasına girer girmez AKP’ ye yüklenmeye çalışması çabası program sunucusunun engeli ile kursağında kalan Hüseyin AYTEKİN’ in amacı ise Milli Görüş Belediyeciliğini Ödemiş’te uygulayabilmek. Organize sanayi ile ilgili olarak yerinde tespitlerini ve Saadet Partisi Genel Başkanı Numan KURTULMUŞ’ un birebir ısrarı sonucunda aday olmayı kabul ettiğini içeren konuşması boyunca da gayet düzgün bir ifade dili kullanan Hüseyin AYTEKİN’ in savaşı da diğer aday arkadaşları gibi aynıydı. Ödemiş’e belediye başkanı olabilmek…


Anavatan Partisi Ödemiş Belediye Başkanı Adayı Mustafa ABACI : Erkan MUMCU’ nun yeşile boyadığı ve yeni genel başkanları sayesinde eski sarı renklerine geri dönen bir zamanların yıldız partisi olan ANAP Ödemiş’te yerel seçime Mustafa ABACI ile giriyor. Anadolu Öğretmen Lisesinin yeri ile ilgili olarak bizzat Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK’ e kadar gittiğini ve kendisinden söz konusu okulun yer tespiti ile ilgili olarak gerekli girişimlerin yapılmadığı yanıtını aldığını ifade eden Mustafa ABACI’ nın konuşmasının büyük bir kısmını maalesef dinleyemediğim ve kendisi hakkında pek bilgi sahibi olamadığım için fazlaca bir şeyler bahsedemiyorum. İnşallah ileri ki günlerde adayımız hakkında sizlerle paylaşabileceğim bilgilere sahip olurum.


Demokratik Sol Parti Ödemiş Belediye Başkanı Adayı Özen BILDIR : Özen BILDIR emekli emniyet mensubu, Belediye Başkanlığına aday olduğu güne kadar Ödemiş Galatasaraylılar Derneği Başkanı ve son derecede neşeli bir insan… Anavatan Partisi Ödemiş Belediye Başkanı Adayı Sayın Mustafa ABACI’ nın konuşmasının sonlarına doğru programı izlemeye başladığım için maalesef Özen BILDIR’ ı da bir siyasetçi kimliğiyle analiz etme fırsatı yakalayamadım. Ama Özen BILDIR’ ı tanımamak mümkün değil gayet sosyal ve ikili ilişkileri sağlam olan Özen BILDIR kendiside yazılı yerel basında adaylığının bir sürpriz olduğunu bahsetti fakat benim için tablo gerçekten çok şaşırtıcıydı. Solcu damarım ağır basmışken hani rahmetli Ecevit çıksa gelse ülkenin şu durumunda buradan belediye başkanı adayı olsa kızardım ama Özen ağabeye kızılmaz. Birde benim Amcaoğlunu kontenjan aday yapmasın mı? Vallah bu adamdan korkulur. Bu kadar kısa sürede nasıl yaptım onca kalabalık listeyi?


           Evet sevgili Ödemişliler; sizinde gördüğünüz ve okuduğunuz üzere adaylar bizim adaylar en azından Bekir ağbi, Mehmet ağbi, Asil ağbi, Özen ağbi, Mustafa ağbi, Mahmut ağbi ve Hüseyin ağbi diyebildiğim kimseler… Hangisi başkan olsa kahvesini içeriz. Mahmut ağbide bana kızar falan ama kahvede söyler diye düşünüyorum. Ama sevgili Mahmut BADEM’ in beni de mevcut belediye başkan adaylarını da hoş görmesi gerekiyor. Bu bir yarıştır. Ve yarışmacılar bu yarışı kazanmak için olanca güçleriyle savaşacaklardır. Ben ise hiçbir tarafa yığdırmadan yazmaktan sorumluyum.


           Cumhuriyet Halk Partisinin bir üyesi olmam ve hatta önümüzdeki yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinin Belediye Meclis Üyesi adaylarının içinde ismimin var olması hiçbir zaman gördüğünü yazan kişiliğime etki etmemiştir ve etmeyecektir. İllaki insanın gönlünde yatan vardır. Gönlünde yatan az da olsa yansır kelimelere lakin benim gayretim herkesi kazanmak ve herkesle dost olmaktan yanadır. Kavgasız, gürültüsüz, neşeli bir havada, propagandası ve sandığıyla güzel ve örnek bir yerel seçim geçirmemiz dileğiyle…


          Her şey daha güzel bir Ödemiş için…
 

Mustafa Ali Fırtına

 

(Ödemiş Cephe Gazetesi'nin 27.02.2009 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA